Головна
  Мапа сайту
Укр. Рус.
 
Головна > Корисна інформація > Цікаві місця Прикарпаття > Галич    [Повернутися Назад ]

Відстань від Івано-Франківська до Галича - 35 км

Літописний стародавній знаходився від Галича сучасного за 6 км, на Крилоській горі. Вдале географічне розташування міста у поєднанні з штучним укріпленням полегшувало його захист. Одні науковці бачать у цій назві пам’ять про кельтів-галів, другі пов’язують її з місцем видобутку солі (від кельтського гал - сіль). Галич вперше згадується 1113 р., а відомості про нього починають регулярно з'являтися на сторінках літописів з 1141 р., коли князь Володимир Володаревич переніс сюди із Звенигорода свою столицю. Розквіт Галицького князівства та його столиці пов'язаний з діяльністю князя Ярослава Осмомисла (1153-1187рр.), оспіваного в "Слові о полку Ігоревім". Наприкінці ХІІ ст. внаслідок об'єднання Галицьких і Волинських земель князем Романом Мстиславичем Галич стає центром одного з найбільших руських князівств. В цей час у місті розвиваються ремесла і торгівля, ведеться велике будівництво (князівські палаци, білокам’яні храми, боярські хороми), складається Галицько-Волинський літопис. У 1241 р. місто було зруйноване татарами і незабаром занепало. Ще й досі тут збереглися залишки п'яти рядів могутніх фортечних валів, що сягають висоти 25 м і руїни княжого замку, будівництво якого розпочалося у 1367 р. (за часів польського правління) на місці, де ще у ХІІІ ст. існувало укріплення, яке охороняло пристань на Дністрі. Спочатку це була дерев’яна споруда, обнесена валами. У 1627 р. за проектом італійського інженера-фортифікатора Ф. Корассіні замок було перебудовано з дерев'яного на кам'яний. Загалом за період 1590-1633 рр. на місто було здійснено 29 татарських нападів. У 1621 та 1676 роках турецько-татарські війська знищували фортецю. У 1772р. Галицький замок перейшов у державні камеральні володіння Австрії, з того часу він почав занепадати. У 1796 р. згідно з губернаторським розпорядженням замок почали розбирати.
Успенський собор, збудований за князювання Ярослава Осмомисла у 1157 році, був найвизначнішою архітектурною пам'яткою Галича. У середині XII ст. було засновано Галицьке єпископство, а у 1303 році Галич стає осередком новоствореної Галицької митрополії. Але у 1240-их роках князь Данило Галицький переніс столицю з Галича в Холм. До кінця XIV ст. у Галичі знаходився осередок Галицької митрополії, а пізніше - єпископів та митрополичих намісників. У середині XIV ст. Галич був приєднаний до Польщі і став центром староства. В той час ним управляли магнати Потоцькі. У 1353р. Галичем на короткий час заволоділи литовські феодали.
З 1367р. місто володіло Магдебурзьким правом. У 1370р. Галич опинився під владою угорського короля Людовіка Анжуйського, а через 17 років зусиллями польського короля Ягайла Галич на довгі роки став власністю польської корони.
У Галичі складався Галицько-Волинський літопис ХІІІ століття. Тут створені одна з найдавніших пам'яток староукраїнської писемності Київської Русі -України - Галицьке Євангеліє, ікона "Покрови Богоматері" та мініатюри Галицького Євангелія XIV століття.
Вже давно немає гамірного велелюдного міста з його палацами, храмами, кам'яницями, залишилися лише сліди валів на давніх городищах та народні перекази про могутнього короля Данила. Залишилося ще маленьке містечко, що притулилося до берегів Дністра, яке перебрало від колишнього столичного міста назву Галич, але не успадкувало ні його величі, ні слави. Ця славна минувшина, розпорошена по селянських полях, дотепер ставить все нові загадки і не дуже охоче відкриває свої таємниці.

 

Меню