Головна
  Мапа сайту
Укр. Рус.
 
Головна > Корисна інформація > Цікаві місця Прикарпаття > Івано-Франківськ    [Повернутися Назад ]

м. Івано-Франківськ  (стара назва Станіслав)
На мiсцi старовинного села Заболотова польський шляхтич Андрій Потоцький у 1665 р. заснував місто i назвав його на честь свого сина Станiславом. Засноване як фортеця для захисту від набігів кримських татар та опорний пункт польських магнатів Потоцьких у галицькій землі. місто у 1662 р. дiстає офiцiйне визнання i Магдебурзьке право на самоврядування. В тi давнi часи Станіслав являв собою невелику шестикутну фортецю з бастiонами, обнесену дерев’яними стінами i земляним валом. Згодом навколо нього спорудили кам'яні стiни i вирили глибокий рів, що наповнювався водою. В'їхати у мiсто можна було лише через Галицькi (Львiвськi) або через Тисменицькi (Кам'янецькi) ворота.
Найвідоміша споруда Станіслава і його візитна карточка - мiська ратуша - збудована у 1666 р. Тодішня ратуша була не лише місцем засідань ради та суду - це був ще й спостережний пункт, але її розібрали через кілька років після турецької облоги 1677 року. Нову споруду звели на місці старої під керівництвом архітектора Кароля Бене і завершили у 1695 році. Ратуша мала 9 поверхів, на 5-му поверсі вежі знаходився міський годинник, на куполі височіла фігура архангела Михаїла. В 1825 році австрійці зняли фігуру і помістили на її місце свого орла. Під самою галереєю з південної сторони стояла бляшана фігура єврея, який тримав у руках велику хлібину з написом "один грош", щоб усі знали, який дешевий у Станіславі хліб. У підвалах ратуші, сполучених з підземними переходами під фортецею, сиділи злочинці, часто - опришки. Перед ратушею на площі проходили міські ярмарки, в 1754 р. тут стратили ватажка опришків Василя Баюрака.
28 вересня 1868 р. на вулиці Липовій почалась пожежа. Ринок згорів дощенту, а від ратуші залишився лише залізний скелет. У 1870-му починається зведення чергової ратуші під керівництвом професора Покутинського, 6 червня заклали фундамент з пергаментом з короткою історією будівлі та старопольські і австрійські монети. Під час Першої світової ратуша постраждала від артилерії, її вибрали мішенню, тому що вежу перетворили на спостережний пункт. Відновили її аж у 30-х роках ХХ ст. Тепер тут розташований краєзнавчий музей, численні експонати якого розповідають про історію нашого краю.
Перша залізниця через Івано-Франківськ (зi Львова на Чернiвцi) була прокладена у 1866 р. Приміщення залізничного вокзалу збудоване у 1905 р.

У 1884 р. відома громадська діячка і письменниця Н. Кобринська провела у місті установчі збори "Товариства руських женщин" (пізніша назва — "Союз українок"). Цим був покладений початок організованому жіночому рухові в Україні.
Починаючи з 1899 року з невеликими перервами в мiстi жив i творив композитор Денис Сiчинський (1865-1909). Це були роки розквiту композиторської, диригентської та педагогiчної дiяльностi цього надзвичайно талановитого музиканта. З iменем Дениса Сiчинського пов'язана органiзацiя першої на Галичинi музичної школи, вiдкритої у 1902 р. при музичному товаристві "Баян".
Сьогодні Івано-Франківськ - це великий промисловий i культурний центр Прикарпаття. Обласний центр приваблює туристів своїми архітектурними пам’ятками, храмами, музеями, театром. Міська ратуша, палац князів Потоцьких, центральний корпус Медичної академії, Вірменський костел, Кафедральний собор, Римо-католицький костел, майдан Шептицького, будівля залізничного вокзалу, монастир Василіянок, костел та усипальниця Потоцьких (тепер Державний Художній музей), провулок Фортечний, а також багато інших будівель мають велику художню та історичну цінність.
В області є п'ять міст, що згадуються в давньоруських літописах. Серед них Тисмениця (1143), Снятин (1158), Тлумач (1213), Коломия (1240). Та найдавнішим є Галич, перша згадка про який відноситься до 898 року. Пізніше він став столицею могутнього Галицького князівства і Галицько-Волинської держави. На базі пам'яток княжого Галича створений національний заповідник "Давній Галич".
По дорозі в Карпати неодмінно зупиніться в Івано-Франківську – він зачарує Вас красою історичних ансамблів і багатством історичних пам'яток, спокоєм та затишком середньовічних вуличок і Вам неодмінно захочеться повернутися сюди ще раз, щоб осягнути шарм сивої давнини у поєднанні із сьогоденням.

Меню