Головна
  Мапа сайту
Укр. Рус.
 
Головна > Корисна інформація > Цікаві місця Прикарпаття > Коломия    [Повернутися Назад ]

Відстань від Івано-Франківська до Коломиї - 65 км

Коломия - чарівний куточок Прикарпаття, важливий духовний, культурно-мистецький, торговельний і господарський центр краю з багатою і славною історією. Вважають, що місто було засноване антами у IV-V ст. н.е., перша ж літописна згадка відноситься до 1241 р. - у Галицько-Волинському літописі, де Коломия описується як "доходне сольне місто" князя Данила Галицького. Місто розташовувалося на перетині важливих торговельних шляхів на Захід - до Праги, Відня, Регенсбургу, Майнцу. З літопису випливає, що у сер. ХІІІ ст. Коломия та її околиці були важливим осередком видобутку солі, воно приносило чималий прибуток князівській скарбниці. Вигідне географічне положення міста сприяло активній торгівлі з Польщею, Угорщиною, Візантією, країнами Причорномор'я, Литвою, країнами Західної Європи. Територіально місто входило до володінь Галицько-Волинської держави, виконуючи функції торговельного і фортикаційного центру південно-східної окраїни Галицької Русі.
В період Королівства Польщі, Молдавського князівства та Речі Посполитої місто належало до воєводства Руського Польської корони. З 1433 р. Коломию "для відродження рільництва" заселяють німецьким, польським та єврейським населенням. Герб міста, що являв собою укороновану голову орла, відомий з 16 жовтня 1395 р., Магдебурзьке право - з жовтня 1405 р. Коломия мала досить широкі економічні зв'язки з іншими містами Галичини, особливо Львовом, Кам'янець-Подільським, Краковом, Перемишлем, Ярославом, Ряшевом і Белзом. Купецький прошарок коломийців складали багаті крамарі, ятники (відомі пекарські, різницькі, шевські ятки). Купці з інших міст часто подорожували через Коломию до Молдавії, Угорщини, на Балканський п-в.
Населення міста й околиць створило немало перлин духовної та матеріальної культури.
У Коломиї знаходиться один з кращих в Україні музеїв народного мистецтва і Покуття імені Є. Кобринського, що діє від 1935 року. В його експозиції представлено інкрустацію, випалювання по дереву, різьбу, мосяжництво, кераміку, художнє ткацтво, вишивання, килимарство, писанковий розпис, прикраси з бісеру. Тут експонуються твори майстрів минулого і сучасного. В Коломиї народився відомий український композитор А.Й. Кос-Анатольський, автор опери “Заграва”, широковідомої пісні на слова І. Франка “Ой ти, дівчино, з горіха зерня”. Великим культурним надбанням стали фольклорні твори - коломийки. Перші згадки про них належать до ХVІІ ст.
Скарбницею народних промислів є музей „Писанка” (пр. Чорновола, 45) оригінальної архітектури у формі писанки. Будівлю звели рекордно швидко — за сто днів. Споруда заввишки 13 метрів — найбільша кам'яна писанка у світі. Всередині неї розгорнута виставка із півтори тисячі експонатів. А повну колекцію, якою володіє музей, складають понад 12 тисяч писанок.
Вигідне географічне розташування, зосередження в районі особливих природних ресурсів зі своєрідною флорою і фауною передгірних районів Карпат, сприятлива екологія, велика кількість пам'яток архітектури різних стилів та епох, приміська заповідна зона, збережені культурні традиції предків, відомі мистецькі осередки і мистецько - фестивальний імідж, а також історична спадщина без сумніву визначають Коломийщину туристичною...

Меню