Головна
  Мапа сайту
Укр. Рус.
 
Головна > Корисна інформація > Цікаві місця Прикарпаття > Надвірна    [Повернутися Назад ]

Відстань від Івано-Франківська до Надвірної - 35 км

м. Надвірна– мальовниче прикарпатське місто, що розкинулося у невеликій долині передгір’я Карпат. Першою достовірною письмовою згадкою про Надвірну вважається 1589 рік. Саме тоді власник Пнівського замку Микола Куропатва, якому належало й місто, вніс протестацію до львівських городських книг з приводу втрати документів на свої маєтки через татарський напад. Серед перерахованих поселень згадується і містечко Надвірна. Коріння сучасних надвірнянців сягає ще кам’яної доби. Тут проживали праслов’янські і слов’янські племена, котрі залишили по собі могильники, відомі як Карпатські кургани, а на горі поблизу міста – залишки свого поселення, знане як “городище”.
Надвірна розташована на одному з великих торгових шляхів, що вели від Центральної Європи і Польщі через Галичину до Києва і Чорного моря. Постійна загроза татарських нападів змушували магнатів і шляхту на важливих шляхах будувати замки. На території Надвірної оборонна споруда була зведена у XIV – XV ст. Новозбудований замок став центром управління містом й одночасно житлом магната й оборонним укріпленням, за мурами якого під час “негоди” знаходила притулок шляхта. Його звели там, де Карпатські хребти вклинюються в передгір’я, поблизу Старогори. Повз гору, а можливо, через її двоголову вершину пролягав давній торгівельний шлях, який проліг вздовж русел рік на Закарпаття і до Угорщини. Замок у цьому місці надійно прикривав собою вхід у гори. Мури товщиною 1,5 – 2 м, що збереглися – це зовнішні стіни житлових будівель замку. Був тут і будинок, у якому жив Куропатва з родиною. Спорудили його, мабуть, посеред двору, про що свідчать залишки фундаментів. Твердиня мала також багато підземних ходів.
Сучасна Надвірна – привітне і завжди відкрите для подорожуючих місто. Тут добре розвинуті ремесла та народне мистецтво. Багатий на глину ґрунт є придатним матеріалом для гончарства і кольорової кераміки. Високо цінуються також вироби зі шкіри із застосуванням техніки холодного і гарячого пресування, часто оздоблені різними металевими прикрасами. Таємниці цих ремесел передавалися з покоління в покоління.
Джерелом духовності та формування національної свідомості став відкритий у 1995 році музей історії міста. Тут можна ознайомитися з мінливою історією Надвірнянщини, про яку красномовно розповідають експонати, виставлені у семи залах музею.

Меню